
5 фактів про місячні, які важливо знати
Сильний біль під час місчних – привід звернутися до лікаря.
Сильний біль часто буває у дівчат, що не народжували. Після пологів менструації зазвичай стають менш болючими, це пов’язано зі зміною анатомії внутрішніх статевих органів (змінюється положення тіла щодо шийки або, наприклад, під час вагітності загин матки змінює форму та розмір). Інша часта причина болю – ендометріоз, коли клітини внутрішнього шару стінки матки розростаються за його межами. Але ці причини можна встановити тільки при детальному обстеженні.
Знеболюючі препарати можна пити у будь-який час після початку місячних. Ефект у будь-якому випадку буде.
Багато дівчат вважають, що знеболюючий препарат потрібно обов’язково випити до початку менструацій, інакше від них ефекту не буде. Насправді ні. Для усунення болю під час менструації стандартно застосовують нестероїдні протизапальні засоби. Якщо ви вип’єте таблетку через якийсь час після початку місячних, то отримаєте повноцінний знеболюючий ефект.
Звертайте увагу на колір виділень за кілька днів до та після менструації.
Під час менструації виділення можуть мати один колір – червоний. Але різного відтінку залежно від інтенсивності кровотеч це нормально. Потрібно звертати увагу на виділення за кілька днів до і після менструації: темні виділення, що мажуть, у ці дні можуть бути однією з ознак ендометріозу.
Рясні виділення під час овуляції – це норма.
Під час овуляції збільшується кількість слизу в шийці матки, за рахунок цього вона розкривається і готова пропустити сперматозоїди у порожнину матки. Тому наявність рясніших виділень у період – це норма. Зміна кольору, запаху, характеру виділень (були звичайні, а стали дуже рідкі або сирні), поява свербіжу, печіння, дискомфорту у піхві та в зоні зовнішніх статевих органів – привід звернутися до лікаря.
У нормі менструація повинна тривати не більше 7-8 днів, при цьому кількість втраченої крові за цей період має становити не більше 80 мл.
Оскільки виміряти кількість крові, що втрачається проблематично (до речі це можна зробити за допомогою менструальних чаш), існують спеціальні опитувальники, які дозволяють визначити обсяг крововтрати. На прийомі гінеколога зазвичай проводять опитування. Як правило, задаються такі питання: чи прокидаєтеся ви вночі для зміни гігієнічних засобів, чи є згустки, на який період вистачає одного гігієнічного засобу, чи змінюється ваш спосіб життя в дні місячних та ін. При встановленні причин аномальних менструацій використовуються різноманітні дослідження – ультразвукове, ендоскопічне, гематологічне. Це дозволяє лікареві своєчасно вплинути на порушення та повернути комфорт життя – без болю, без кровотеч.