
Діагностика та лікування менопаузи – від простого розуміння до прийняття рішень. Частина 2
Спочатку ми розглянемо діагностику перименопаузи та менопаузи, а також вплив гормонів у цей період.
Після менопаузи яєчники стають стійкими до фолікулостимулюючого гормону або ФСГ (виробленого гіпофізом), що змушує їх «працювати» (овулювати) і, як наслідок, виробляти естроген. Рівень ФСГ регулярно коливається протягом нормального менструального циклу.
Повторимо визначення: Перименопауза – це 5 років, хоча іноді й довше, до менопаузи. Під час перименопаузи яєчники починають втрачати свою репродуктивну функцію, і місячні можуть стати нерегулярними. Рівні естрогену та ФСГ коливаються вгору та вниз. Жінки також можуть почати відчувати симптоми дефіциту естрогену.
Менопауза діагностується при погляді в минуле – коли місячні припиняються протягом 1 року. У цей час рівень естрогену постійно низький, а рівень ФСГ залишається високим. Все більше пишуть про те, як рівень тестостерону починає поступово знижуватися у жінок після 30 років.
Аналізи крові
У цьому розділі ми зрозуміємо, чи корисні аналізи крові для діагностики перименопаузи чи менопаузи, і обговоримо, чи можуть вони підказати нам, де знаходяться жінки на шляху до них.
- Коли ми говоримо про аналізи крові, ми в основному говоримо про фолікулостимулюючий гормон (ФСГ).
- У перименопаузі рівень ФСГ може змінюватися щодня. Рівень не є остаточним прогнозом того, коли настане менопауза.
- Високий рівень ФСГ не означає, що ви перебуваєте або пройшли менопаузу.
- Нормальний або низький рівень не означає, що у вас немає перименопаузи чи менопаузи.
Коли місячні припиняються, рівень ФСГ високий. Це не змінює варіантів, які можна запропонувати жінкам, щоб допомогти впоратися зі своїми симптомами. Немає жодного зв’язку з аналізами крові та тим, наскільки серйозними є симптоми або як довго вони триватимуть.
Рівень ФСГ регулярно коливається вгору і вниз протягом нормального менструального циклу.Обґрунтування аналізів крові полягає в тому, щоб дослідити, чи підвищений ФСГ, а іноді також перевіряють естрадіол, щоб дізнатися, чи він знижений.
Що про аналізи крові кажуть міжнародні експерти?
Рекомендації NICE NG23 стверджують, що аналізи крові корисні, якщо є підозра на передчасну недостатність яєчників, наприклад, якщо менопауза настала у віці до 40 років.
Два результати рівнів ФСГ, взяті з інтервалом у 4-6 тижнів з результатами, що перевищують 30 міжнародних одиниць на літр (>30 МО/л), є корисними для діагностики.
NICE радить, що аналізи крові також можуть бути корисними у віці від 40 до 45 років, щоб спробувати поставити діагноз.
Аналіз крові не є корисним у віці старше 45 років.
Хоча було вказано і на винятки:
Якщо у жінки старше 50 років немає ментсруацій через те, що вона користується контрацепцією, що містить тільки прогестерон, діагностувати менопаузу може бути важко, оскільки менструальних циклів немає.
Рівні ФСГ корисні для того, щоб визначити, як довго потрібна контрацепція, а саме за рекомендаціями
Підсумовуючи, аналізи крові на гормони дійсно корисні лише для:
- діагностики передчасної недостатності яєчників.
- щоб визначити, коли припинити контрацепцію у жінок, які використовують контрацепцію, що містить лише прогестерон, і у яких немає кровотечі
- NICE також припускає, що аналіз крові може бути корисним у віці від 40 до 45 років.
Виходячи із вищенаведеного, робимо висновок, що саме клінічні симптоми будуть керувати лікуванням – не аналізи крові!
Важливі «червоні» сигнали
Ми продемонстрували, що перименопауза та менопауза діагностуються ефективніше, вислухавши історію пацієнта та подробиці симптомів. А тепер ми визначимо деякі тривожні симптоми, які вимагають подальшого дослідження.
Нерегулярні кровотечі.
Як відомо, нерегулярні кровотечі є дуже поширеним явищем під час перименопаузи.
Аномальна нерегулярна кровотеча, яка може потребувати додаткового дослідження, включає:
- кровотечі після сексу
- кровотечі або кров’янисті виділення між менструаціями
- зміна періодичності менструацій так, що вони стали значно частіші.
- Будь-яка кровотеча, що виникла більше ніж через рік після останньої менструації, також може потребувати дослідження, оскільки це, за визначенням, є кровотечею в постменопаузі та може бути ознакою раку
Нічна пітливість.
Нічна пітливість є неймовірно поширеним симптомом дефіциту естрогену. Але тут необхідне додаткове обстеження, якщо є будь-які інші симптоми, які можуть вказувати на:
- Рак
- Інфекцію
- Гіперактивну щитовидну залозу.
Коли ще турбуватися?
Симптоми, які можуть змусити вас запідозрити наявність основного раку, включають:
- Незрозуміла втрата ваги
- Симптоми з боку органів дихання, включаючи хронічний кашель і виділення крові
- Симптоми кишечника, такі як зміна звички випорожнення та болі в животі
- Набряклість молочних залоз.
Цей список не є вичерпним. Якщо у пацієнта виникає підозра на рак: необхідно розпізнавання та звернення до лікарів.
Додаткові дослідження також необхідні, якщо є симптоми, що вказують на інфекцію, наприклад, за наявності факторів ризику туберкульозу, ВІЛ або опухлих залоз.
Знову ж таки, не стомлююся говорити про своєчасне відвідування жінками свого лікаря загальної практики, щоб обговорити необхідність подальшого обстеження.
Існує багато інших неспецифічних симптомів менопаузи, які можуть збігатися з іншими захворюваннями, такими як анемія, надмірна або недостатня робота щитовидної залози.
Подальші тести, такі як повний аналіз крові та функція щитовидної залози, можуть бути корисними, щоб виключити їх.
Які варіанти лікування можуть бути запропоновані жінкам із симптомами менопаузи?
Для полегшення симптомів менопаузи є достатньо засобів:
- Зміна способу життя
- Альтернативні методи лікування
- Ліки, які не є ЗГТ, які потребують рецепта
- Замісна гормональна терапія – ЗГТ.
Що таке «медицина способу життя»?
Які зміни способу життя можуть допомогти полегшити симптоми менопаузи?
Відповідно до Європейської організації медицини способу життя: «Медицина способу життя — це галузь медицини, заснованої на доказах, у якій комплексні зміни способу життя (включаючи харчування, фізичну активність, управління стресом, соціальну підтримку та вплив навколишнього середовища) використовуються для запобігання, лікування і зупинити прогресування хронічних захворювань шляхом усунення їх основних причин. Це допоміжна форма лікування, яка допомагає поєднати найкращі аспекти громадської охорони здоров’я та традиційної клінічної медицини»
Кожен міжнародний посібник рекомендацій завжди починається з порад і порад щодо способу життя.
Паління
Якщо жінка курить, то має бути підтримка, яка допоможе їй кинути. Це також може допомогти впоратися з припливами.
Ми також знаємо, що куріння пов’язане з підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань, підвищеним ризиком раку грудей, шийки матки та інших видів раку та остеопорозу
Вживання алкоголю
Якщо жінка вживає понад рекомендовану щотижневу норму споживання алкоголю, яка становить 14 одиниць, їй слід порадити та надати підтримку щодо зменшення споживання. Це також може допомогти з психологічними симптомами – ми знаємо, що алкоголь є депресантом. Зменшення споживання алкоголю може допомогти впоратися з припливами – вживання алкоголю може погіршити їх.
Існують інші довгострокові ризики для здоров’я, пов’язані з надмірним вживанням алкоголю, і підтримка жінки у зменшенні кількості споживання алкоголю зменшить ризик раку молочної залози, серцево-судинних захворювань і остеопорозу
Вправи
Більше фізичних вправ має численні переваги для здоров’я, зокрема покращує самопочуття, як психічне, так і фізичне.
Більше фізичних вправ також може допомогти зменшити припливи.
Довгострокові переваги фізичних вправ для здоров’я включають:
- Зниження ризику раку та серцево-судинних захворювань
- Контроль ваги
- Вправи з навантаженнями можуть допомогти запобігти остеопорозу
Харчування
Правильне харчування та здорова дієта важливі для всіх жінок у період менопаузи – принцип: низький калораж та збалансованість.
Контроль ваги
Під час менопаузи зазвичай набирають вагу. Якщо жінка продовжуватиме їсти та виконувати фізичні вправи так само, як вони робили це 5 або 10 років тому, вона набере вагу через зміни у своєму тілі та зміни в тому, як їхнє тіло працює під час менопаузи. Але немає швидкого рішення для контролю ваги. Ось чому в цей час дуже важливо переглянути дієту та фізичні вправи.
Вага важлива, і одна з причин, чому вона така важлива, полягає в тому, що якщо людина має трохи зайвої ваги та її індекс маси тіла перевищує 30, що класифікується як ожиріння, ризик раку молочної залози збільшується більш ніж вдвічі. Це значно більше, ніж ризик раку молочної залози при застосуванні лише замісної гормональної терапії.
Вага важлива не тільки для полегшення симптомів менопаузи, але також дуже важлива для зниження ризику раку грудей і раку матки
Емоційні симптоми
Є багато емоційних симптомів, пов’язаних з гормональними змінами менопаузи. Вони можуть включати:
- Тривогу
- Почуття пригніченості
- Дратівливість
- Зміни настрою
- Втому
- Загальне відчуття нестачі енергії та втоми.
Надмірний стрес не тільки шкідливий для вашого здоров’я, оскільки він пов’язаний із підвищеним ризиком серцевих захворювань, але також може погіршити всі симптоми менопаузи.
Тому під час перименопаузи та менопаузи так важливо, щоб жінки знаходили час для відпочинку та розслаблення, щоб допомогти зняти стрес і тривогу. Життя насичене! Важливо пам’ятати про те, щоб вимкнути час
Сон
Багато жінок мають проблеми зі сном під час перименопаузи та менопаузи, або труднощі із засипанням, або труднощі зі сном вночі
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ)
Існує хороша доказова база того, що когнітивно-поведінкова терапія може допомогти в лікуванні симптомів менопаузи. Це немедичний підхід до лікування симптомів менопаузи та ряду проблем зі здоров’ям, включаючи тривогу та стрес, поганий настрій, поганий сон, гарячий піт, нічну пітливість і втому, які дуже поширені під час менопаузи та перименопаузи. КПТ є різновидом розмовної терапії.
Альтернативні методи лікування
Деякі жінки вважають альтернативні методи лікування корисними для лікування симптомів. Проте доказової бази за ними мало, якщо взагалі є.
- Вони включають:
- Точковий масаж
- Акупунктура
- Аюрведа
- Остеопатія
- Гіпнотерапія
- Рефлексотерапія
- Рейки
- Тай Чі.
Деяким жінкам трав’яні збори можуть бути корисними, але знову ж таки важливо підкреслити, що доказів користі будь-якого з них мало або взагалі немає, а деякі можуть завдати шкоди. Те, що вони натуральні, не означає, що вони безпечні
Існують препарати, альтернативні замісній гормональній терапії , які може призначити лікар первинної медичної допомоги. Це – препарати, які полегшують симптоми припливів, деякі антидепресанти. Важливо пам’ятати про особливості ліків, які не можна вживати пацієнткам, що використовують тамоксифен з метою лікування раку молочної залози.
Варіанти негормонального лікування вагінальних симптомів
Жінки, які відчувають сухість піхви, можуть спробувати використовувати вагінальний зволожуючий крем щодня або так часто, як це необхідно.
Вагінальні зволожуючі засоби можна придбати в аптеці або прописати за рецептом.
Вагінальні мастила можна використовувати за потреби під час статевого акту та поділяються на чотири основні категорії:
- На водній основі
- На масляній основі
- На основі силікону
- На рослинній основі.
Важливо зазначити, що лубриканти на масляній основі можуть зробити презервативи неефективними, а лубриканти на водній основі іноді не підходять – якщо є особливо сильна сухість піхви, вони швидко всмоктуються. У будь-якому випадку ці запитання можна поставити своєму гінекологу. Разом ви знайдете вдале рішення.
Менопаузальна гормональна терапія.
Цей вид медикаментозного лікування не тільки полегшує симптоми менопаузи, але також допомагає запобігти довгостроковим наслідкам менопаузи для здоров’я, включаючи остеопороз і серцево-судинні захворювання. Поява сучасних засобів відкриває великі перспективи покращення якості життя жінок, які увійшли у період згасання та припинення гормональної функції статевих залоз.
Про використання цих важливих гормональних методів лікування ми поговоримо у наступному матеріалі.
Ваш лікар Іван Трещак.
У підготовці статті використано матеріали © Primary Care Women’s Health Forum
Попередня стаття даної серії:
Розуміння симптомів менопаузи
Читати