
Рак шийки матки: 5 основних причин пройти ПАП-тест
У всьому світі ведеться неперервна боротьба з онкологічними захворюваннями, лікарі постійно зветають увагу людства на проблему раку, поглиблюють обізнаність населення щодо основних факторів розвитку хвороби та методів її профілактики.
Проблема так званих «жіночих» раків – раку молочної залози та раку шийки матки – є актуальною в Україні та світі в контексті високих показників захворюваності та смертності від них, інвалідності, зниження рівня репродуктивності серед жіночого населення, значного помолодшання цих видів раку, а також поширеною практикою ігнорування профілактичних медичних оглядів, що призводить до пізнього виявлення хвороби, коли врятувати жінку практично неможливо.
Рак шийки матки (РШМ) – другий за поширеністю вид раку серед жінок після раку молочної залози. Кожна третя, на жаль, помирає з таким діагнозом. Численні наукові дослідження довели інфекційну природу розвитку РШМ, спровоковану онкогенними типами вірусу папіломи людини (ВПЛ) – одного із найрозповсюдженіших вірусів. Зважаючи, що понад 80% і чоловіків і жінок є носіями різного роду ВПЛ, немає жодних гарантій, що якісь із цих вірусів не мають онкогенного змісту.
Цитологічний скринінг та його основа ПАП-тест стали справжньою перемогою на шляху профілактики РШМ, допомагаючи виявити передракові зміни в клітинах шийки матки ще до того, як вони переростуть в злоякісний процес. Це дозволяє виграти час, призначити ефективне лікування та позбутися інфекції на ранній стадії.
Отож, якщо ви сумніваєтеся у власному здоров’ї, маєте насторожливі симптоми, або вже навіть не пам’ятаєте, коли востаннє відвідували лікаря-гінеколога, не зволікайте.
Зверніть увагу на 5 основних причин відкласти справи та пройти ПАП-тест!
1. Ви не знаєте чи інфіковані?
Існує близько 150 типів ВПЛ-вірусів, приблизно 30 з яких мають статеву природу. Переважна їх більшість (90%) після інфікування нівелюється самостійно імунною системою організму. Проте в 10% випадків найагресивніші з ВПЛ можуть провокувати розвиток раку шийки матки. Клітини тканин епітелію при цьому стають атиповими і починають безконтрольно зростати. Тривалий час це ніяк не проявляється і в цьому найбільша небезпека. Ви вже можете бути носієм захворювання, але не знати про це. На щастя, рак розвивається не відразу, і патологічні зміни у клітинах можна виявити вчасно. Саме на це і спрямований ПАП-тест!
2. Ви мали ранній початок статевого життя
При ранньому початку статевого життя епітелій шийки матки дівчини ще не встигає дозріти й тому легко піддається інфекційному впливу. Та інфекція, яку організм дорослої жінки може з легкістю подолати, для юної дівчини може стати «пусковим механізмом» розвитку онкопроцесу. Саме тому в багатьох європейських країнах лікарі, плануючи скринінг РШМ, не прив’язуються до вікового порогу, а рекомендують починати проходити ПАП-тест відразу після початку статевого життя.
3. Ви маєте шкідливі звички та часто змінюєте сексуальних партнерів
Найчастіше початок розвитку онкопроцесу зумовлений зниженням імунної опірності організму, яка покликана протистояти ВПЛ-вірусам. Імунітет знижують такі поширені фактори як паління, статеві інфекції, ВІЛ/СНІД, стреси, недосипання, неправильне харчування та інші. Доведений факт: у жінок, що курять, рак шийки матки виявляється в 3,5 рази частіше.
Сприяє інфікуванню та погіршує ситуацію і часта зміна сексуальних партнерів. Причому з кожним новим партнером ризик збільшується в кілька разів. На жаль, презерватив не забезпечує повного захисту, як твердить поширений міф. Для інфікування достатньо контакту шкіри і слизових оболонок, що може статися і поза межами кондома.
4. Ви ніколи не проходили ПАП-тест або робили це давно
Згідно з міжнародними стандартами перший ПАП-тест рекомендується проходити через 3 роки після початку статевого життя або у віці 21 року (в залежності від того, що станеться раніше: досягнення 21 року або три роки після початку статевого життя). Потім раз на рік, під час Ваших щорічних профілактичних візитів до гінеколога. Якщо протягом 3-х років поспіль у Вас хороші результати ПАП-тесту (тобто у Вас не виявляють змін у будові клітин шийки матки), то ПАП-тест проводять 1 раз в 2-3 роки, і так аж до 65-річного віку. Після 65 років виконання ПАП-тесту можна припинити, за умови, якщо всі попередні результати були хорошими.
Іноді частота проведення ПАП-тесту може варіюватися за призначенням лікаря у випадку, якщо у Вас в минулому вже виявлялися патологічні зміни клітин шийки матки та / або є фактори ризику для розвитку раку шийки матки.
5. Ви маєте гінекологічні та ендокринні захворювання
Проходження ПАП-тесту призначається лікарем-гінекологом в обов’язковому порядку у разі:
- порушень менструального циклу;
- запальних процесів цервікального каналу та шийки матки, особливо хронічних;
- наявності в організмі вірусу папіломи, генітального герпесу;
- порушеннях репродуктивної функції;
- у період планування вагітності;
- перед установкою внутрішньоматкової спіралі;
- прийому гормоновмісних препаратів;
- ожиріння 2, 3 ступеню;
- цукрового діабету.
Пам’ятайте! Своєчасна діагностика допоможе зберегти здоров’я, а нерідко – і життя!