Розуміння симптомів менопаузи. Частина 1
Розуміння симптомів менопаузи
Часто, коли ми, як професіонали, так і пацієнти, думаємо про менопаузу, ми уявляємо жінку середнього віку 50+ з припливами.
Але симптоми у жінки можуть з’являтися значно раніше або пізніше, ніж у середньому 51 рік. І їх симптоми можуть відрізнятися залежно від культури, етнічного та соціального походження. Головне – бути відкритим до перименопаузи/менопаузи як можливого діагнозу та почати розмову. Нещодавно мав можливість гарного тренінгу на платформі Великобританського формуму PCWHF, спеціалісти якого надають велике значення просвітницьким заходам серед жінок. Отож, використовуючи їхні тези, додав спостереження із власного клінічного досвіду і подаю увазі пацієнток цей матеріал.
Трохи про різноманітність проявів симптомів менопаузи. Всі жінки різні, і всі можуть мати різні симптоми менопаузи. Із перименопаузою та менопаузою менструальний цикл рухається від хвилі до хвилі, подібно до американських гірок. Рівень естрогену коливається до високого, а потім залишається низьким. Це викликає безліч симптомів, пов’язаних з менопаузою.
– Поганий сон
Погіршення сну може тривати кілька років, доки це може бути сприйнято жінкою, як симптом гормональної перебудови. Жінка може прокидатися кілька разів за ніч. Зі слів пацієнтки : «Це майже так, ніби хтось вмикає світло, і я вже не сплю. Іноді «припливи» будять мене, але, зазвичай, я прокидаюся без припливу». Через недосипання втрачається відчуття відпочинку, з’являється невпевненість у звичних навичках (керуванні автотранспортом, виконання звичної роботи). Чому пацієнтка так почувається? Вчені мають такі відповіді:
- Естроген, прогестерон і тестостерон відіграють важливу роль у якості та кількості нашого сну. Зміни рівня цих гормонів під час менопаузи можуть призвести до поганого сну.
- Безсоння є поширеним симптомом менопаузи. Дослідження Фонду сну показало, що приблизно 61% жінок після менопаузи повідомляють, що вони менш задоволені своїм сном.
– Відчуття тривоги
Іноді банальне відвідування лікаря для профогляду викликає велику стурбованість. Тривожність призводить до втрати впевненості виконувати свою роботу, жінка починає сумніватися в собі, навіть у прийнятті легких рішень. Легко настає перенавантаження. Доєднується поява панічних атак, які не мають пояснення і які не траплялися раніше. Ось які є для цього пояснення:
- Тривога та депресія поширені, і відомо, що 1 з 4 людей протягом життя страждатиме від проблем із психічним здоров’ям.
- Важливо відзначити, що жіночі репродуктивні гормони відіграють значну роль у психічному благополуччі. Гормональні коливання під час статевого дозрівання, під час і після вагітності та навколо менопаузи можуть спровокувати психічні захворювання – від легкої тривоги та депресії до післяпологового психозу.
- Деякі жінки особливо чутливі до цих гормональних змін і відчувають труднощі в кожному з цих моментів.
– Болі у суглобах та м’язах
Ці симптоми часто заставляють відвідувати невролога, травматолога, сімейного лікаря. Жінки проходять багато досліджень через те, що їх тіло болить просто більшу частину часу. Болять різні суглоби і м’язи. Часто результати аналізів є в межах норми. Із часом виникає сумнів, що цьому можна зарадити. Жінка перестає займатися своїми звичними домашніми справами, відмовляється від прогулянок. Прийом знеболюючих препаратів дещо полегшує симптоми, але таке лікування не додає тривалого полегшення. Якщо подивитися на цю проблему в розрізі менопаузального симптому, то тут є такі дані досліджень:
- Рецептори естрогену присутні у всіх тканинах суглобів, включаючи суглобовий хрящ, підхрящову кістку, зв’язки та синовіальну оболонку.
- Здається, естрогени сприяють росту хряща або запобігають деградації та мають протизапальні властивості.
- Біль опорно-рухового апарату частіше зустрічається у жінок і посилюється під час і після менопаузи.
– Рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхів
Одним із частих проявів менопаузальних розладів є часті запальні захворювання сечовидільної системи. Варто зазначити, що на цьому етапі пацієнтка також може мати вагінальні симптоми, такі як сухість або дискомфорт. Жінки не завжди говорять про це лікарю на прийомі. Хоча насправді це дуже поширене явище. Пацієнтка «тихо» бореться із сухістю піхви, іноді впродовж кількох років. Настають труднощі в інтимному житті з чоловіком через дискомфорт і біль. Відповіді на такі зміни теж є:
- Жінки піддаються підвищеному ризику інфекцій сечовивідних шляхів, оскільки рівень естрогену падає з менопаузою. Це пояснюється тим, що частина сечового міхура та уретри залежать від естрогену, а це означає, що вони покладаються на естроген, щоб залишатися здоровими.
- Без естрогену жінки більш сприйнятливі до інфекцій. Цю проблему можна дуже легко вилікувати за допомогою низьких доз вагінальних естрогенів.
Нерегулярні менструації у віці, який не є «типовим» для клімактерію (40-45 років)
Одним із проявів початку періоду переходу є порушення ритмічності критичних днів. Якщо до цього додаються інші симптоми: нічна пітливість, безсоння, порушення пам’яті, «мозковий туман», зниження статевого потягу, то лікар може розглянути питання передчасного зниження функції яєчників теж. Це може бути періодом перименопаузи, діагностика якого у молодих жінок встановлюється із запізненням. Симптоми можуть бути досить неспецифічними і пов’язані з іншими причинами, наприклад, «бути зайнятою мамою» або «переживати стрес на роботі» тощо. Більше того, аналізи крові можуть бути нормальними. Це часто призводить до значного дистресу та непотрібних страждань для пацієнта.
– Рясні, нерегулярні місячні
Збільшення кількості крові при місячних, несвоєчасний цикл теж мають своє пояснення. Настає період, коли місячні приходять без попередження. Жінка не знає, коли вони прийдуть. А коли приходять, то кількість крововтрати не можливо передбачити. Через це жінка втрачає впевненість у собі, змушена носити темний одяг, аби несподівана кровотеча не «виказала» проблему для оточуючих. Що ж відбувається ? Відповіді теж у гормональних механізмах :
- Незважаючи на те, що раніше у жінки були регулярні критичні дні, зараз у неї нерегулярні менструації. Під час перименопаузи цим бідолашним старим яєчникам дуже, дуже важко. Іноді їм просто не вистачає духу вивести яйцеклітину.
- Відбувається те, що слизова оболонка матки потовщується і потовщується, поки не переросте запас. Потім вона линяє одним рухом.
- Часто, якщо запитати жінок: «Чи отримували вас попередження про те, що у вас будуть місячні?» Вони скажуть: «Ні».
- Естроген і прогестерон впливають на овуляцію, і вони мають дуже передбачувану хвилю під час менструального циклу. У жінок у перименопаузі цієї хвилі немає, щоб попередити їх, оскільки овуляції не відбулося.
- Таким чином, місячні дуже-дуже рясні, тому що слизова матка не піддається циклічній дії належного рівня гормонів. Це все перевернуто, і на цьому етапі жінка отримує більш проливну кровотечу.
– Мігрень
Часто жінки, які страждають на мігренеподібні болі, при підході до періоду менопаузи, зазначають посилення симптомів мігрені. Ступінь порушень призводить до втрати працездатності, необхідності брати вихідний день на роботі. При цьому симптоми особливо погані напередодні менструації. Необхідно взяти до уваги, що пік поширеності мігрені припадає на жінок у віці 40 років через гормональні коливання.
– Припливи жару
Припливи жінки сильно впливають на її трудове життя. Ступінь може бути різною, але постійні припливи, що заважають виконанню роботи, завдають неймовірних страждань. Особливо, коли вони стаються під час відповідальних ділових зустрічах, чи нарадах. Пацієнтки просто не можуть виконувати свою роботу. Окреме місце займають припливи вночі, коли доводиться кілька разів перевдягати вологу нічну білизну.
Причиною цього є значне падіння резерву яєчників, і через це рівень естрадіолу стає низьким. Внаслідок цього порушується робота центрів терморегуляції,і як результат – мозок відповідає на раніше непомітні підйоми температури тіла вибухом судиної реакції у вигляді припливу жару.
Знання це сила.
Отож, цей матеріал мав на меті озброїти Вас, шановні жінки із основами розуміння менопаузальних змін. Менопаузи не потрібно ганьбитися або боятися. Це – етап у житті, який теж повинен бути комфортним. Нам, лікарям, потрібно визначити місця, в яких організм почав накульгувати, аби вчасно надати йому підтримку. Супровід для жінок, які відчувають симптоми, пов’язані з перименопаузою та менопаузою, є дуже важливою роллю для будь-якої команди медичної допомоги.
Про розуміння методів лікування поговоримо у наступному матеріалі.
Ваш лікар, Іван Трещак.
У підготовці статті використано матеріали © Primary Care Women’s Health Forum